O Mopedautech

Moped auta jsou lehké čtyřkolky, jejichž pohotovostní hmotnost nesmí překročit 400 kg, jsou vybaveny motorem o největším výkonu 6 kW a nejvyšší rychlost je omezena na 45 km/h, to vše při spotřebě pod 3,5 l na 100 km. Jsou obdobou mopedů a mohou být řízeny s nebo bez řidičského průkazu, podle legislativy konkrétní země (v ČR se řidičí musí řídit zákonem 56/2001 strana 1989 ods. c)).

Moped auta zaznamenaly v posledních letech velký boom a to hned z několika důvodů. Jejich zákazníky nejsou zdaleka jen po ježdění toužící mladíci, ale také senioři, nebo tělesně postižení, kterým byl řidičský průkaz odebrán ze zdravotních důvodů. Výhody mikroauta vyniknout v městském provozu (snadné parkování, nízká spotřeba i emise, vyšší bezpečnost než u jednostopého vozidla). Vnější faktory civilizačního vývoje koncentrují stále více lidí do městských aglomerací, ale infrastruktura se přitom zaváděním supermarketů paradoxně vzdaluje, což obyvatele nutí k delším cestám za nákupy, na úřady,….


Výpis ze zákona 56/2001 strana 1989 ods. c)

B) Členění některých kategorií vozidel
(1) Kategorie vozidel L (motorová vozidla, zpravidla s méně než čtyřmi koly) se člení na

1. mopedy
dvoukolové mopedy ...
tříkolové mopedy ...
lehké čtyřkolky, jejichž hmotnost v nenaloženém stavu je menší než 400 kg, do čehož se nezapočítává hmotnost baterii v případě elektrických vozidel, dále jejichž nejvyšší konstrukční rychlost nepřesahuje 45 km/h a jejichž zdvihový objem motoru nepřesahuje 50 cm3 u zážehových motorů nebo pro jiné druhy motorů maximální čistý výkon nepřesahuje 6 kW,
2. motocykly ...
3. motorové tříkolky ...